Postup pri brúsení parkiet a lakovaní parkiet

Príprava

Pred brúsením nesmie z podlahy nič vyčnievať. Ak sa na podlahe nachádzajú nejaké vyčnievajúce časti (napríklad klince) je potrebné ich pred brúsením odstrániť.  Občas musíme pred brúsením opraviť taktiež samotné parkety (upevniť dosky, vyplniť medzery či vymeniť prasknuté parkety).

Brúsenie

Pri brúsení sa odstraňujú všetky nedokonalosti podlahy ako škrabance, ryhy, farba, špina či škvrny. Prach, ktorý vzniká pri brúsení je zachytávaný do vaku, ktorý je upevnený k stroju. Kvalitné brúsenie podlahy pozostáva z niekoľkých častí, takzvaných brusov. Začíname hrubým brusom pričom sa postupne prechádza až k jemnému brúseniu, ktorého výsledkom je hladký povrch brúsenej podlahy. Na brúsenie v neprístupných miestach akými sú napríklad rohy sa na obrúsenie používa špeciálny brúsiaci nástroj.

Lakovanie

Po vybrúsení sa podlaha natiera 2-3 vrstvami špeciálneho laku na podlahy. Jeho prednosťou je okrem veľkej odolnosti aj to, že pôsobí veľmi esteticky a dekoratívne. Pre perfektný výsledok potrebujeme kvalitné laky a oleje. Tie sú okrem rôznych odrenín odolné taktiež voči chemikáliám používaným v domácnosti.

Pozri:
Pokládka parkiet a plávajúcej podlahy
Montáž vinylovej podlahy a PVC
Ostatné služby